راهنمای سفر

بلیت، پرواز، فرودگاه

دو شرکت هواپیمایی، بین تهران و مسکو و برعکس پرواز مستقیم دارند. پرواز مستقیم تهران-مسکو حدود 3 ساعت نیم طول می کشد. هواپیمایی های دیگری هم در این خط فعال هستند، اما پرواز غیر مستقیم است و در شهرهای دیگر توقف دارند. اگر کسی در مسکو به استقبال شما می آید، حتماً علاوه بر شماره پرواز و تاریخ فرود، نام فرودگاه و ترمینال را قبل از پرواز به اطلاع دوستان خود در مسکو برسانید.

اکثر مسافرهای ایرانی، با هواپیمایی Aeroflot یا ایران ایر به مسکو می آیند که در فرودگاه شرمیتوا، ترمینال F می نشیند.

فرودگاه Sheremetevo کد فرودگاه در بلیت: SVO فرودگاه Vnukovo کد فرودگاه در بلیت: VKO فرودگاه Domodedovo کد فرودگاه در بلیت: DME توجه: اگر برای تاریخ مشخصی بلیت تهیه کرده اید و در مسکو تصمیم گرفتید که زودتر برگردید، حداقل 24 ساعت قبل از پرواز به یکی از نمایندگی های شرکت هواپیمایی مراجعه و بلیت خود را تعویض کنید. مبلغی را هم به عنوان جریمه باید بپردازید. (حدود 50 دلار)  

پول

واحد پول روسیه «روبل روسیه» (RUB یا RUR) است که با حروف روسی به شکل руб. یا р. نمایش داده می شود. هر روبل 100 کوپک (kopeck) است.

تصویر اسکناس های رایج در روسیه

(چاپ های جدیدتری از اسکناس های درشت تر هم موجود است که رنگشان کمی متفاوت از تصاویر زیر است.)

ارزش

تصویر روی اسکناس
برای دیدن تصویر بزرگ تر، روی عکس ها کلیک کنید.

تصویر پشت اسکناس
برای دیدن تصویر بزرگ تر، روی عکس ها کلیک کنید.


10 روبل
50 روبل
100 روبل
500 روبل
1000 روبل
5000 روبلدر روسیه، برای جدا کردن اعداد (هزارگان یا 3 صفر)، به جای استفاده از ویرگول، فاصله می گذارند. به جای ممیز هم نقطه می گذارند. مثال: 750.50 1 که می شود هزار و هفت صد و پنجا روبل و 50 کوپک.

تبدیل پول

در روسیه، عملاً از دلار یا یورو برای پرداخت های روزمره استفاده نمی شود و باید روبل همراه داشته باشید. حتی هتل ها هم دلار و یورو نمی پذیرند. صرافی در روسیه (به خصوص در مسکو و سنت پترزبورگ) خیلی زیاد است و عملاً در هر خیابانی چند صرافی پیدا می کنید. اما توصیه می شود که در فرودگاه و هتل، اقدام به تبدیل پول نکنید، چون به ضررتان تمام می شود. صرافی به روسی ОБМЕН ВАЛЮТЫ نوشته می شود.

دو نمونه تابلو صرافی

  سه جور صرافی در روسیه وجود دارد؛ 1) باجه های صرافی بانک نیستند، فقط صرافی های کوچکی هستند که ارز خرید و فروش می کنند. توصیه می شود تا در حد امکان، به این باجه ها مراجعه نکنید. چون اکثراً در تابلو اعلام نرخ ارز، قیمت خوبی می نویسند، اما در عمل کمیسیون می گیرند و ممکن است به ضررتان شود. البته بعضی از این باجه ها، در تابلوی خود می نویسند «بدون کمیسیون» (БЕЗ КОМИССИИ). ممکن است واقعاً کمیسیون برندارند! 2) بانک ها اکثر بانک ها اقدام به خرید و فروش ارز می کنند. بهترین گزینه بانک ها هستند. چون علاوه بر معتبر بودن، نرخ اعلامی شان واقعی است و اگر هم کمیسیون بردارند، بسیار ناچیز است (در حد چند روبل). 3) دستگاه های خودپرداز تبدیل ارز در بعضی مراکز خرید و حتی بانک ها، دستگاه هایی مثل درستگاه خودپرداز هست که می شود ارز خرید و فروش کرد. استفاده از این دستگاه ها برای افرادی که به روسی یا حداقل انگلیسی آشنایی ندارند، ممکن است مشکل باشد. توجه: صرافی ها و بانک ها، برای خرید و فروش ارز، معمولاً پاسپورتتان را می خواهند تا مشخصات مشتری را در سیستم ثبت کنند و رسید صادر کنند. اگر مسئول باجه، خیلی پاسپورتتان را ورق زد، احتمالاً نمی تواند اسم و مشخصاتان را به انگلیسی بخواند. در این موارد، صفحه ویزای روسیه را به مسئول باجه نشان بدهید.  

موبایل و تلفن

در روسیه 3 اپراتور معروف موبایل وجود دارد که پوشش و خدمات خوبی دارند.
نام اپراتورلوگوچک کردن موجودیشماره خودم چنده؟
MTC
ستاره ۱۰۰ مربعستاره ۱۱۱ ستاره ۰۸۸۷ مربع
Beeline
ستاره ۱۰۲ مربعستاره ۱۱۰ ستاره ۱۰ مربع
Megafon
ستاره ۱۰۰ مربعستاره ۲۰۵ مربع
هر کدام از این اپرتورها، بسته ها و تعرفه های متنوعی دارند که انتخاب بین آن ها را سخت می کند. این که چقدر، با کدام شهرها، بین کدام اپراتورها صحبت خواهید کرد، نوع اینترنت و...، بهترین بسته و تعرفه را مشخص خواهد کرد. اما اگر می خواهید فقط کار خود را برای چند مدتی راه بیندازید، حداقل معیار انتخاب (هر چند که لزوماً به معنای بهترین انتخاب نیست)، قیمت سیم کارت است. قیمت سیم کارت های معمولی، چیزی بین ۳۰۰ تا ۵۰۰ روبل است که همین حدود اعتبار اولیه هم داخل آن هست. اما این مقدار اعتبار ممکن است برای چند روز هم کافی نباشد. بنابراین بد نیست که موقع خرید کارت، از فروشنده بخواهید که حدود 500 روبل اعتبار بیشتر برایتان شارژ کند. سیم کارت ها معمولاً فعال شده و آماده استفاده می باشند و نیاز به اقدام خاصی، غیر از گذاشتن سیم کارت در گوشی، نیست. برای خرید سیم کارت، در اکثر مواقع، پاسپورت شما را می خواهند. اگر اسم و مشخصات شما به انگلیسی را نتوانستند بخوانند، صفحه ویزای روسیه را نشان بدهید. در فرودگاه ها، فروشگاه های سیم کارت وجود دارد که قیمتشان با جاهای دیگر تفاوتی ندارد. بد نیست که همان موقع ورود و در فروگاه سیم کارت تهیه کنید. تلفن به خارج از کشور، از موبایل روسیه، خیلی گران است و با اعتبار اولیه سیم کارت، بیشتر از چند دقیقه نمی توانید با خارج صحبت کنید.

شماره گیری تلفن

شماره گیری از ایران کد روسیه 007 است. مسکو دو کد شهر دارد؛ یکی 499 و دیگری 495. یعنی بعضی از مناطق شهر یک کد دارند، و بعضی مناطق یک کد دیگر. در روسیه 8 در ابتدای هر شماره ای، نقش 0 در ایران را دارد. اگر فرض کنیم شماره موبایلی که در روسیه می خواهید بگیرید، 4567 123 8911 است، این شماره را از ایران باید به این شکل شماره گیری کرد: 4567 123 911 007 یا مثلاً تلفن مسکو 4567 123 (499) است، از ایران به این شکل شماره گیری کنید: 4567 123 499 007 دقت بفرمایید که موقع شماره گیری از ایران، نیازی به گرفتن 8 اول شماره نیست. شماره گیری از روسیه در روسیه، برای تماس با شماره تلفن های داخلی (موبایل و ثابت فرقی نمی کند)، چه از موبایل و چه از تلفن ثابت، اول باید عدد 8 را بگیرید. بعد کد شهر (یا پیش شماره موبایل) و در نهایت شماره تلفن را. مثلاً اگر بخواهید از مسکو، با شماره ای در مسکو تماس بگیرید، چه از تلفن ثابث و چه از موبایل، باید به این شکل شماره گیری کنید: 4567 123 499 8 اگر بخواهید شماره موبایل را بگیرید، چه از تلفن ثابث و چه از موبایل، باید به این شکل شماره گیری کنید: 4567 123 911 8 اگر می خواهید از موبایلتان به خارج از کشور (مثلاً ایران) تماس بگیرید: این طور شماره گیری کنید: 4567 123 912 98+ یا 4567 123 912 0098 کد ایران 98+ (یا همان 0098) است. اگر می خواهید از یک تلفن ثابت به خارج از کشور (مثلاً ایران) تماس بگیرید: به جای 00، بگیرید 810 بعد کد کشور، کد شهر یا پیش شماره موبایل (بدون صفر) و بعد شماره تلفن. به عنوان مثال شماره موبایل فوق را این طور وارد کنید: 4567 123 912 98 810 یا شماره تلفنی در تهران را به این شکل شماره گیری کنید: 5678 1234 21 98 810

نقشه مسکو

نقشه بزرگ تر
 

نقشه مترو مسکو

نقشه مترو مسکو ۲۰۱۷

 

نقشه روسیه

نقشه بزرگ تر
 

وقت محلی

روسیه 9 منطقه زمانی دارد. از کالینینگراد (بخش اروپایی روسیه) که 1 ساعت از وقت مسکو عقب تر است تا ماگادان (شرق روسیه) که 8 ساعت از وقت مسکو جلوتر است. این نکته را در تماس با شهرهای مختلف روسیه در نظر داشته باشید. اختلاف ساعت بین مسکو و تهران در حال حاضر (نیمه اول سال ۲۰۱۶)، یک ساعت و نیم است (مسکو یک ساعت و نیم از تهران عقب تر است). روی کشور یا منطقه خاص در این نقشه کلیک کنید تا وقت محلی نمایش داده شود.
 
تماس با ما
دانلود راهنمای سفر
اینستاگرام روس مارکت
تماس با واتس اپ